Zkušenosti našich členů

Zeptali jsme se několika současných Dvojkařů a také o něco starších skautů, kteří vidí oddíl trochu s odstupem, na několik zajímavých otázek. O jejich odpovědi bychom se teď s Vámi rádi podělili:

Kamila:

* Ahoj, můžeš krátce říct něco o sobě?
Je mi 19 a ve skautu mě to drží už deset let. Studuji na Masarykově univerzitě a k tomu pracuji v mediální a komunikační společnosti. Ráda se bavím téměř libovolným sportem, dobrou muzikou a zkoušením všeho, co jsem ještě nezkusila. Nejlépe se asi cítím ve společnosti přátel, ať už spolu děláme cokoli – třeba jen sedíme někde u dobrého vína, piva nebo Kofoly.

* Jak jsi se dostala do skautu?
S nápadem začít chodit do skautu přišla moje maminka. A tak jednoho dne chytla mě i sestru za ruku a naprosto znechucené nás dovedla do klubovny. Po dvou hodinách her jsme však celou cestu domů líčily, jak skvělé to bylo a na další schůzku jsme s nadšením běžely asi o 15 minut dříve, abychom náhodou o něco nepřišly.

* Co se ve skautu dělá?
Společně si ve skautu hrajeme, blbneme, zkoušíme, přijímáme výzvy, dokazujeme si, jak jsme dobří, zkoumáme hranice možností, učíme se, pracujeme, pomáháme si, utváříme přátelství, komunikujeme, překonáváme strach, oddáváme se dobrodružství, fantazii a společným zážitkům.
A předsudky o divných zelených mužíčcích chodících po lese s batůžkem a učících se morseovku? Na to zapomeňte!

* Co jsi se ve skautu naučila?
– sbalit si batoh a dovést domů alespoň polovinu věcí, které jsem měla původně (9 let)
– držet hokejku „ne jako koště“ (10 let)
– první 4 akordy na kytaru (11 let)
– lézt na skály a slaňovat (12 let)
– kácet stromy, řezat, sekat, pořízovat a zastavit si následné krvácení (13 let)
– že když chce člověk řadit, musí zmáčknout spojku (14 let)
– že polozamrzlá Svratka je opravdu studená (15 let)
– ovládat paraglide (16 let)…

Teď ale trošku vážně. Skaut mě naučil postarat se sama o sebe a to v situacích docela normálních i těch extrémních, naučil mě být součástí kolektivu, komunikovat, pracovat a myslet týmově, spolehnout se a důvěřovat lidem okolo. Nabídl mi tisíce činností, dal mi rozhled. A krom toho jsem zde našla přátele, lidi, se kterými mi je skvěle a kterých si opravdu vážím. Možná to zní příliš ideálně, proto je k tomu třeba říct, že čím je člověk starší, tím víc jsou tyto zkušenosti a zážitky vyváženy snahou a energií, které se do toho musí investovat.

* Kdybys chtěla, aby přišel někdo, kdo skaut nezná, co bys mu řekla? Asi bych mu začala líčit všechny ty bezkonkurenční zážitky, ale to by bylo na strašně dlouho…
Tak snad jen to, aby se šel smát a hrát – s ostatními i sám se sebou, poznávat, co všechno je možné a zjistil, že nemožné neexistuje.

Kubula

* Ahoj, můžeš krátce říct něco o sobě?
Je mi 15 let, baví mě sport, malování a hraní na kompu

* Jak jsi se dostal do skautu?
To sem byl v první třídě. Chodil tam můj brácha a máma se mě zeptala jestli tam nechci chodit. Neměl jsem páru o co jde, ale říkal sem si, že zkusím něco novýho.

* Co se ve skautu dělá?
Když řeknu že mnoho zajímavých věcí, mám sice pravdu, ale vám to nic neřekne…a to je velká škoda. Kdo nepozná neví. Samozřejmě ne vždy je program strhující, ale i to je lepší než sedět doma na a koukat do obrazovky.

* Co jsi se ve skautu naučil?
Spoustu praktických věcí balením batohu začínaje, evakuování se ze zaplaveného tábora uprostřed noci pokračujíce a vázáním oprátky konče.

* Kdybys chtěl, aby přišel někdo, kdo skaut nezná, co bys mu řekl?
Aby se nenechal odradit těma, co tam nikdy nebyli a maj plnou hubu řečí o tom že jsou skauti trapáci a hlavně ať si nemyslí že skauti jsou ti ulízaní jedničkáři co v životě neřekli žádné křivé slovo a neprovedli žádnej pořádnej průšvih…

Asterix

* Ahoj, můžeš krátce říct něco o sobě?

No, jmenuju se Petr Zakopal, ale ve skautu mi vsichni rikaji Asterix. Je mi 14 let a pocházím z Brna. Chodim na jednu skolu pro chytrý, ale je to divný že jsem se tam dostal 🙂 Mám fakt hodně zájmů, většina z nich by vám nic neřekla nebo byste si poklepali na čelo…

* Jak jsi se dostal do skautu?
O skautu jsem slyšel už od mala, protože moje starší sestra chodila do jednoho odílu. No tak jsem do skautu začal chodit i ja, a protože dodnes vlastně nemám žádnej jinej kroužek, tak tam pořad jsem 🙂

* Co se ve skautu dělá?
V podstatě se tam hrajou různý hry, učí se věcem co vás ve škole nenaučí a chodí se na různý výlety.

* Co jsi se ve skautu naučil?
No, z užitečných věcí např. Morseovu abecedu, pár uzlů, ňáký kytky…

* Kdybys chtěl, aby přišel někdo, kdo skaut nezná, co bys mu řekl? Že je tam spousta legrace jenom za 1000 kč ročně.