Zápis z keškovacího výletu 7.3.2015

Ze zoogické zahrady jsme se posunuli 303 na Rakovec, kde se odehrála úvodní scénka. Při ní přišel do naší pátrací kanceláře sběratel Drakov, který nalezl ve svých sbírkách záhadnou mapu ostrova se zakresleným pokladem. Mapa vypadala pravá a my jsme mu kývli na pomoc.

Na mapě ostrova bylo zakresleno několik a křížků a část mapy byla dokonce spálená. Nezbývalo tedy než obejít všechny zakreslené křížky. Jak se ukázalo, jednotlivé křížky byli vskutečnosti geokešky. Pro každou kešku jsme dostali GPS souřadnice, mobil s mapami a zašifrovanou nápovědu, což jsme si hned vyzkoušeli u Betelné studánky.

Dál kešce se bylo potřeba proplížit nebezpečným územím. Zahráli jsme si obrácený maják z kopce dolů. Většině se nakonec povedlo proplížit a my mohli pokračovat dál. Po cestě jsme potkali i parádní, přes potůček padlý kmen stromu, který přímo vybízel k focení. Další keška nás čekala U Žabího jezírka, kde jsme si nakonec i uvařili oběd. Po něm se někteří vyřádili s ufem a další si odpočali po obědě na prvním jarním sluníčku 🙂

Kešky nás čekali i dál a další byla U Huberta, kterou se nám po projití všech pařezů v okolí nakonec podařilo najít. Těsně před koncem trasy jsme si zahráli velkou provázkovou hru. Za úkol bylo pomocí provázku zabrat pro svůj team co nejvíc stromů a tím postavit co nejdelší cestu na pobřeží.

To se nám nakonec povedlo a starší se mohli vrhnout na poslední velkou šifru (k nakouknutí úplně dole). U ní jsme použili něco z reálně použitelné kryptoanalýzy a to frekvenční analýzu zašifrovaného textu. Šifra se totiž musela luštit pomocí četnosti písmen v českém jazyce. Úplně vše se nám rozluštit nepovedlo, ale stačili jsme rozluštit GPS souřadnice pokladu – kešku U Křivé borovice. Ta nám dala trošku zabrat, protože se nacházela na stromě.

Potom už jsme pospíchali na autobus na zastávku U Křivé borovice, která se den nato rušila 😀 na návratu jsme si rozdali nalezený poklad, zakřiceli pokřik a šli domů.

zapsal Vochy

řešení a zadání šifry:
sifra_frekvencni_analyza
drobně upravené četnosti znaků:
sifra_frekvencni_analyza_cetnosti

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisy z akcí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.